• Z nami możesz wspiąć się na sam szczyt!
  • Wyprowadzanie zaległości księgowych
  • Zacznij oszczędzać "z PaSją"!
  • Kompleksowe rozliczanie z urzędami
  • Sporządzanie rocznych deklaracji i sprawozdań
  • Wiemy jak zadbać o Twój kapitał
  • Księgi handlowe, KPiR, Ryczałt i wiele więcej
  • .. bo wszystko co robimy, robimy "z PaSją" !
  • Czy podzielisz z nami naszą pasję?

Kiedy nie trzeba wystawiać faktury

Faktura pełni bardzo istotną funkcję na gruncie rozliczeń VAT-u. Jest to jeden z podstawowych dokumentów, który jest niezbędny do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego, o jaki można zmniejszyć zobowiązanie wobec fiskusa z tytułu VAT-u stanowi bowiem m. in. suma kwot podatku naliczonego określonych w fakturach otrzymanych przez przedsiębiorcę z tytułu nabycia towarów i usług.


Faktura obowiązkowa tylko w obrocie B2B


Zasadą jest, że przedsiębiorca rozliczający VAT wystawia fakturę, dokumentując w ten sposób wykonane czynności podlegające opodatkowaniu VAT-em. Faktura stwierdza w szczególności dokonanie sprzedaży i jej datę, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Fakturę wystawiają jednak tylko przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnik VAT czynny.


Dla konsumenta tylko na żądanie


W sytuacji gdy nabywcą towarów lub usług jest ostateczny konsument (osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej) wtedy fakturę należy wystawić tylko i wyłącznie na żądanie takich osób. W innym przypadku wystarczającą formą dokumentacji jest paragon (jeżeli przedsiębiorca jest zobowiązany do stosowania kasy fiskalnej) lub rachunek (gdy nabywca zażąda jego wystawienia).


Sprzedajesz prywatnie faktury nie wystawiasz


Również przedsiębiorcy, którzy w ramach konkretnej czynności nie występują jako podatnik VAT nie wystawiają faktury. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji związanych np. ze sprzedażą majątku prywatnego. Przedsiębiorca, który sprzedaje np. swój prywatny (nie firmowy) samochód albo grunt nie występuje w tym przypadku jako podatnik VAT i czynność taka nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Oznacza to, że w tym przypadku nie jest wystawiana faktura ani rozliczany podatek.

 

źródło: http://ksiegowosc.infor.pl


Biuro Księgowe
"z PaSją" s.c.

Wiktorska 12 lok. 16
02-587 Warszawa

phone tel/fax: 22 400 49 10

phone 509 737 579 Anna

Aktualności

2013 (C) Biuro Księgowe "z PaSją" s.c. Anna Kaczmarczyk